czwartek, 5 lipca 2012

WYBÓR ARCHITEKTA

Sprawdź w sieci strony internetowe architektów - poświęć na to dużo czasu, a strony czytaj z uwagą. Zapamiętaj firmy, których realizacje odpowiadają twojej wizji architektury. Wspólny gust będzie ułatwieniem w przyszłej współpracy. Pamiętaj jednak, że architekci projektujący obiekty nowoczesne równie dobrze mogą spełnić oczekiwania klienta o tradycyjnym guście.

Wyboru architekta należy dokonać w oparciu o kilka kryteriów:

Kryterium lokalizacji. Nie zawężaj poszukiwań do pracowni projektowych zlokalizowanych w twoim mieście i okolicy. Wielu architektów gotowych jest pojechać na drugi koniec Polski by zaprojektować ciekawą realizację. Może to świadczyć o braku zleceń, ale równie dobrze o właściwym podejściu do klienta. Jeżeli architekt gotów jest poświęcić czas na dojazd do klienta, może okazać się, że z równym zaangażowaniem będzie starał się spełnić jego oczekiwania.

Kryterium doświadczenia. Wielu architektów specjalizuje się w realizacji projektów o wybranych funkcjach. Często jednak nie jest to wynikiem wyboru, lecz konkretnej sytuacji na rynku zleceń. Pamiętaj, że architekt posiada wiedzę o projektowaniu wszelkich obiektów budowlanych i może zapewnić właściwą obsługę również dla Twojej inwestycji.

Kryterium ceny. Jeżeli wstępne rozmowy wskazują na dużą różnicę proponowanych cen - nie odrzucaj automatycznie tych najdroższych, nawet jeżeli kwoty wynagrodzenia architekta przekraczają Twój budżet. Porozmawiaj z wybranymi architektami, nawet najdroższymi i zapytaj, jaki zakres prac oferują w zamian za zaproponowane wynagrodzenie. Może okazać się, że najtańsza oferta wcale nie odpowiada twoim oczekiwaniom. Dokumentacja projektowa i jej zakres może być bardzo zróżnicowany, podobnie jak jej poziom merytoryczny. Panuje powszechnie błędne przekonanie Inwestorów, że produkt w postaci dokumentacji projektowej jest zawsze taki sam, bez względu na architekta, którego wybierzemy, a jedyna różnica polega na wysokości ceny jaką płaci klient. Nic bardziej mylnego. Architekci spotykają się na co dzień z nieuczciwą konkurencją ze strony swoich kolegów, polegającą na zaniżaniu ceny dokumentacji, przy jednoczesnym nieinformowaniu klienta o jej rzeczywistym zakresie i zawartości. Doskonałym przykładem jest różnica pomiędzy projektem budowlanym i projektem wykonawczym o czy napiszemy niebawem.

Pamiętaj więc - porozmawiaj również z architektem oferującym najwyższą cenę. Nawet jeżeli go nie wybierzesz, możesz dowiedzieć się czego wymagać od innych architektów i jakiej jakości pracy projektowej się spodziewać i oczekiwać.

Kryterium zakresu dokumentacji. Poproś architektów aby szczegółowo opisali zakres dokumentacji projektowej z podziałem na etapy jej realizacji. Porównaj wszystkie oferty, a na pewno zobaczysz znaczące różnice, zwłaszcza wtedy, jeżeli ceny znacząco się różnią. Takie porównanie pomoże Ci wybrać architekta, który spełnia twoje oczekiwania.

W kolejnych postach napiszemy dużo o zakresie dokumentacji projektowej.

Kryterium kompetencji. Trudno ocenić kompetencje architekta, jeżeli z nim wcześniej nie współpracowałeś. Im więcej rozmów przeprowadzisz z potencjalnymi wykonawcami Twojego zlecenia, tym lepiej. W trakcie tych rozmów dowiesz się wielu ciekawych rzeczy, które pomogą Ci dokonać wyboru. Niechęć architekta do bezinteresownych rozmów, może świadczyć o jego niewłaściwym stosunku do klienta.
Pamiętaj jednak - nawet jeżeli zepsuje Ci się pralka, zapłacisz słono specjaliście tylko za przyjazd i diagnozę problemu. Dlatego jeżeli zapraszasz architekta na piątą z kolei pogawędkę tylko po to aby posiąść wiedzę, którą zdobywał przez wiele lat, nie oczekuj bezinteresowności.

Piotr Wiśniewski, architekt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz